V Dúbravke poslanci nemusia chodiť na rokovanie zastupiteľstva

Autor: Pavol Pálfy | 14.4.2009 o 7:00 | Karma článku: 5,37 | Prečítané:  1701x

V mestskej časti Bratislava - Dúbravka môžete byť aj poslancom aj vtedy, ak sa nezúčastňujete rokovaní zastupiteľstva. Poslanec Mikuláš Keszi sa v roku 2008 bez ospravedlnenia nezúčastnil štyroch po sebe idúcich rokovaní. Samospráva Dúbravky ho stále eviduje ako poslanca, napriek tomu, že zákon 369/1990 o obecnom zriadení v paragrafe 25 hovorí:

(2) Mandát poslanca zaniká
g) ak sa bez vážneho dôvodu a bez ospravedlnenia nezúčastní trikrát po sebe riadneho zasadnutia obecného zastupiteľstva

Rovnakú formuláciu má dúbravské zastupiteľstvo aj vo svojom rokovacom poriadku, ale až na ostatnom rokovaní 7.apríla tohto roku, sa o toto niektorí poslanci začali zaujímať. Ja by som tento článok napísal už dávnejšie, ale čakal som na poslankyňu Pifflovú-Špankovú, či sa tretíkrát po sebe bez ospravedlnenia nezúčastní rokovania, lebo som chcel zabiť dve muchy jednou ranou. Kto ste rokovanie zastupiteľstva sledovali (napríklad priamym prenosom na www.infonet.tv), viete, že mi ušla z lopaty a svoju sériu neúčastí môže začať od znova.

Pritom to je tak jednoduché, poslanec sa jedným listom môže ospravedlniť dopredu aj na celý rok. Rokovací poriadok to neupravuje. Len je potrebné sa aspoň raz za rok ukázať, aby nenastalo:

(2) Mandát poslanca zaniká
h) ak počas jedného roka nie je spôsobilý zúčastňovať sa na zasadnutiach obecného zastupiteľstva

I keď to, že je spôsobilý a pritom sa nezúčastnil, by ešte mohol vyhádať. Lebo nie je zrejmé ako to zákonodarca myslel.

Ale keď sa vrátime k horeuvedenému dúbravskému absentérovi, vyvstáva otázka, či a prečo poberá poslaneckú odmenu, keď mu mandát zanikol. A čo na to hovorí jeho náhradník vo voľbách (nemá záujem o mandát?).

A koľko je takých "poslancov" na Slovensku?

Verejnosti sa to ťažko kontroluje, lebo máloktorá samospráva zverejňuje účasť poslancov na rokovaniach zastupiteľstiev. Ale aj keď to zverejnia, účasť na zastupiteľstve je možné nafingovať. Príklad nám dáva veľká politika. Ale podpis nie je nutné falšovať, stačí sa podpísať ráno do prezenčky a potom odísť.

Samospráva v Dúbravke to chce riešiť. Diskusiu o návrhu nových pravidiel evidencie účasti nájdete na stránke www.infonet.tv (Mimochodom, je tam zaverejnený záznam z celého aprílového zastupiteľstva).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šufliarsky viackrát stretol Kočnera v Trnkovej kancelárii

Prokurátor Šufliarsky dal Kočnera vypočuť.

DOMOV

Trénoval, mučil sa a nosil zbraň. Palach bol bojovník

Aj po desaťročiach sa objavujú nové zistenia.


Už ste čítali?