Zrušiť Slovenskú poštu: Načo je nám modrý lístok?

Autor: Pavol Pálfy | 31.3.2009 o 7:00 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  13514x

Viete, čo je to tzv. modrý lístok od slovenskej pošty? Niektorí moji známi ho ešte nevideli, ako sa mi priznali. Neverili mi, že niečo také existuje. Slovenská pošta, ŠTÁTNY PODNIK a monopol (pre určité druhy zásielok) má povinnosť zo zákona oznámiť adresátovi, ktorý nebol zastihnutý, termín ďalšieho pokusu o doručenie ( úradné zásielky, zásielky do vlastných rúk, a pod.). Doručovatelia to robia formou modrého lístka, ktorý sa volá Výzva (o druhom pokusenie o doručenie). Pre tých, čo ho ešte v živote nevideli, prinášam jeho exkluzívne zábery:

30032009521r.jpg

Na modrom lístku niekedy vyznačia (ako v horeuvedenom príklade), že si je možné zásielku prevziať v ten istý deň v určených hodinách. Už vidím človeka, ktorý príde unavený z práce, zoberie modrý lístok a poď ho na poštu pre zásielku. Reálnejšie je, že si zásielku vyzdvihnem na druhý deň. To sa však nedá, lebo vtedy už má zásielku znovu doručovateľ a snaží sa vám ju opätovne doručiť.

Nakoľko ste v práci, tak sa mu to nepodarí a zanecháva žltý lístok s názvom Oznámenie o uložení zásielky. Na žltom lístku je už ale informácia, ktorú si málokto všimne: "zásielku je možné vyzdvihnúť na pošte po dni oznámenia". Čiže ak sa aj nájde niekto agilný a ide si v ten deň po zásielku (čo sa pri modrom lístku dá), je po zásluhe potrestaný tým, že ho na pošte otočia aby prišiel zajtra.

Myslím si, že celá procedúra s modrým lístkom o náhradnom doručení by sa mala zo zákona vypustiť a doručovateľ by rovno zanechával v schránke oznam o uložení zásielky (žltý lístok).
(poznámka: Tento proces je určený zákonom o správnom konaní (paragraf 24 a 25) a v Poštových podmienkach (články 27 a 79) Slovenskej pošty, a.s. .)

Doručovateľ nenapíše na modrý lístok presne, kedy vykoná druhý pokus o doručenie. Ale skúsenosti hovoria, že doručovatelia až na výnimky doručujú zásielky v dopoludňajších hodinách. Je teda malá šanca, že prvý alebo druhý pokus o doručenie bude úspešný.

Pracovníci pošty, s ktorými som sa o tom rozprával, sú za to, aby bol modrý lístok zrušený.

Ozrejmí nám niekto, prečo by mal modrý lístok ďalej používať?

Zrejme vám napadnú nevládni dôchodcovia, ktorým je zaťažko ísť pre zásielku na poštu a preto dostávajú možnosť opakovaného doručenia. Myslím si ale, že oni jednak takéto zásielky nedostávajú tak často ako ľudia v produktívnom veku a zároveň sú v doručovacích časoch väčšinou doma.

(Nabudúce si skúsime rozobrať situáciu, ked si v schránke nenájdete modrý ani žltý lístok a zásielka je považovaná za doručenú a vrátená odosielateľovi.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šufliarsky nevylúčil, že za objednávkou jeho vraždy môže byť Kočner

Prokurátor Šufliarsky dal Kočnera vypočuť.

DOMOV

Trénoval, mučil sa a nosil zbraň. Palach bol bojovník

Aj po desaťročiach sa objavujú nové zistenia.


Už ste čítali?